Jak wygląda praca w księgowości?

odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Dochodzenie odszkodowania z pomocą kancelarii
Kwiecień 10, 2017
wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Wynajem telebimu bardziej się opłaca
Kwiecień 15, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy warto zostać księgową?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z męczącym zapisywaniem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niejasnymi obliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy opis pasuje trochę do ujęcia z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie konstruuje żadnych rachunków i nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wówczas, gdy jest realizowana na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej nadrzędnych obowiązków można zaliczyć: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, przechowywanie faktur, weryfikowanie statystyk, zapisywanie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie należności głównie dla różnych instytucji, przykładowo GUS.

Osoba zajmująca się księgowością może równocześnie z pozyskiwaniem doświadczenia ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Na pewno najciekawszą pracą jest praca głównej księgowej, która troszczy się o transfer środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się sprawami oficjalnymi, zarządza podwykonawcami oraz ma pod opieką rozwój swego resortu.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać swoje biuro rachunkowe oraz indywidualnie obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku jednak pożądana jest licencja Ministra Finansów – trzeba udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (w krótkim czasie po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Aby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić żadnej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości nie jest takie oczywiste. Musimy koniecznie znać specjalistyczne akty, łącznie z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać zatem szeroką wiedzę, ponieważ na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za finanse przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku nieuniknione jest zakończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się troszkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi tutaj o posiadanie stopnia magistra, ale o wystarczającą wiedzę. A takiej w ogóle nie można otrzymać na pozostałych profilach. W odpowiednim czasie księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności wyuczonych, powinna mieć także umiejętności „przyrodzone”, np. pilność oraz obowiązkowość w wypełnianiu wszelakich obowiązków. Pojedynczy błąd w rachunkach może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (w których spotykamy się ze sporym przepływem funduszy), ale również mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Odbiorcy usługi z obszaru opracowywania księgi dochodów oraz rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania pitów, jak i tworzenia sprawozdań, przykładowo dla GUS. Warto wspomnieć, iż zobowiązaniem osoby działającej w księgowości jest zgłębianie wiedzy i rozwijanie zdolności. Inaczej mówiąc, stopnia magistra jest dopiero bazą do wykonywania owego fachu, a długie praktyki tym, czym mamy szansę zjednać wielu Kontrahentów.

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się „rachunkowość online” czy pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Odbiorcy w sumie nie muszą wychodzić z domu czy firmy, ażeby ich potrzeby zostały dobrze załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz zabiera wszelkie papiery do zestawień. Jest w stanie również pozostać w firmie, którą obsługuje oraz tam od razu dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest znakomitym wyjściem dla księgowych, jakie od paru lat pracują w tym fachu oraz w zasadzie nie chcą obecnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z paroma wymogami, przykładowo sporymi nakładami środków finansowych. Koszt otwarcia oddzielnego biura księgowego zależy szczególnie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wypożyczenie lokum na biuro będzie o wiele droższe niżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można spokojnie załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest naprawdę interesującym pomysłem, w szczególności, jeśli świeżo zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby założenia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można rzucać Odbiorcom przypadkowym stawek, przykładowo takich, które przyuważymy w cennikach innych firm. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa oraz zakresem usług. Opracowywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zwykle przeprowadza się podział na ilość dokumentów.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Księgowość Toruń