Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna
Z czym warto iść do notariusza?
Kwiecień 7, 2017
Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
Kwiecień 10, 2017
Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Jak dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, a w przypadku dzieci bardzo chorych przymus owy nie zanika właściwie nigdy. Dopóki dziecko wcale nie może samo na siebie zarabiać, a mianowicie zapewnić sobie wszelkich podstawowych środków do życia, wówczas bezwzględnie rodzice są zobowiązani wypełniać ten obowiązek. Tylko w sytuacji, kiedy kapitał dziecka jest odpowiedni oraz może mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice nie powinni płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do samodzielnego zarabiania na siebie jest głównym motywem orzekania przez sąd alimentów.

Bez wątpienia na wstępie sprawa wygląda w taki sposób, iż któreś z rodziców wędruje do jednej spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie podczas rozpraw. Dopiero w następnej kolejności na konkretnego z byłych małżonków są narzucane alimenty.

Płacenie alimentów zachodzi od czasu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono w stanie egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się nie jest równoznaczne ze skończeniem 18 lat i zdobyciem dokumentu tożsamości. W rzeczywistości żaden kodeks nie informuje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bo każdy przypadek musi koniecznie być rozważony indywidualnie. Przykładem oczywiście jest zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niepłacenia alimentów, bowiem był on pewien, że skończenie przez dziecko 18 lat jest jednoznaczne z zarzuceniem ich płacenia. W toku rozmowy wychodzi na jaw jednak, że niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze czy ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie mogło się usamodzielnić wskutek nieuleczalnej choroby, np. z powodu autyzmu.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest kilka okoliczności, jakie w ogóle nie uwalniają rodziców z ciężaru wypłacania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamęście) z równorzędną niemożnością oddzielnego zarabiania na życie. Bez wątpienia w pierwszej chwili współmałżonkowie razem współdziałają we wszelkich istotnych rzeczach, stąd jeżeli którekolwiek z nich zarabia sporo i jest w stanie partnera utrzymać, w takich okolicznościach rodzice bynajmniej nie są zobowiązani już wspomagać dziecka. Jeśli jednak spotykamy się z sytuacją przeciwną – partner w ogóle nie jest w stanie zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Niekiedy sytuacja jest jednak tak skomplikowana, że porada specjalistycznej kancelarii jest wręcz nieodzowna.

Alimenty koniecznie muszą pokrywać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, które ogólnie rzecz ujmując nie jest w stanie na własną rękę finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma stopień niepełnosprawności bądź niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I w ogóle nie ma tu znaczenia powód opisanego stanu rzeczy, m in. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych albo przyjmuje miękkie narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z nieuleczalną chorobą cielesną bądź umysłową obowiązkowo muszą utrzymywać matka i ojciec. Czasami do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy wcale nie chcą kalekiego dziecka utrzymywać oraz podejmują się wszelkich czynności – niewątpliwie ironicznie – żeby nie wypłacać alimentów i pozbyć się „balastu”.

Pełnoletnie dziecko może otrzymywać alimenty też wówczas, kiedy skończyło 18 lat, nie pobiera nauki, nie zostało nigdzie zatrudnione i krótko mówiąc nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeżeli planuje otrzymać alimenty od matki lub ojca, powinno zdecydowanie unaocznić, że jego sytuacja życiowa jest beznadziejna, m in. żyje w nędzy.

Alimenty nie ulega wątpliwości zyska każde dziecko, które pobiera naukę, przykładowo w technikum czy na uniwersytecie. Naprawdę, do czasu gdy dziecko uczy się jeszcze, matka i ojciec mają obowiązek wypłacać alimenty. Wygaśnięcie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednej sytuacji – gdy dziecko, pomimo iż studiuje – może samo się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Rodzice nie są zobowiązani spłacać alimentów wówczas, gdy dziecko ma takie wpływy, że jest w stanie pokryć całkowite koszty życia, przykładowo sfinansować lokum, pożywienie, media i różne inne konieczne do odpowiedniego egzystowania rzeczy. Zarobkiem nie musi być w tym przypadku jedynie praca zarobkowa, lecz też renta po zmarłym rodzicu, stypendia osiągane na uczelni wyższej lub przychody otrzymywane przez zarabiające rodzeństwo. Niekiedy w efekcie sporów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Dziecko zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, bowiem ma pracę zarobkową w rozmiarze 1/4 etatu i nie posiada tak naprawdę środków do prawidłowego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny kończy się czasami przed osiągnięciem przez syna dojrzałości, jednakże owe sytuacje są bardzo rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć szkołę oraz zdobyć fach, i z jego pomocą będzie w stanie zagwarantować utrzymanie krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów zależy od kilku ważnych czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych matki lub ojca, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne starania rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zaciekawił Cię ten materiał, chcesz wiedzieć dużo więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i pozostałych usługach oferowanych przez reprezentantów, wejdź w odnośnik obok – Kancelaria – a z pewnością znajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.