Poświadczenie umowy najmu mieszkania

Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
Kwiecień 10, 2017
odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Dochodzenie odszkodowania z pomocą kancelarii
Kwiecień 10, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Wynajem mieszkań – umowa najmu okazjonalnego

Wynajmowanie jakiegokolwiek lokalu czasami może wiązać się z różnorodnymi, a częstokroć nawet szczególnie trudnymi komplikacjami. W Internecie aż roi się od niespodzianek w sprawie fałszywych lokatorów i fałszywych wynajmujących. Zrujnowane sprzęty, zerwane podłogi, zalane domy, brak szansy wyrzucenia najemców z powodu ciąży lokatorki – to wyłącznie niektóre przykłady. Przez cały ten czas mieszkańcy czuli się właściwie bezkarni, bowiem w przewadze przypadków zawierali umowy bez wpisania daty wygaśnięcia. W przypadku kiedy wynajmujący z jakiegoś powodu pragnął wyswobodzić się od najemców, na początku musiał oddać im wypowiedzenie z właściwym wyprzedzeniem, a w następnej kolejności mógł wnioskować o eksmisję. Zaprezentowana sytuacja mogła utrzymywać się jednakże przez wiele lat, np. z powodu okresu jesienno-zimowego, podczas jakiego nie można usuwać najemców bądź z powodu czekania na lokale socjalne od miasta. Z innej strony to posiadacze mieszkań własnościowych niejednokrotnie nie przedstawiali porozumień dotyczących wynajmu, obarczali sporymi należnościami za remonty wszystkich domowników czy nie zwracali kaucji. Kaucja jest niezmiennie zwrotna i właściciel lokalu prywatnego ma z niej pobierać pieniądze jedynie w przypadku znacznych spustoszeń w mieszkaniu absolutnie nie powiązanych z należytym zużyciem lub wówczas, kiedy najemca nie pokryje wszelkich należności związanych z wykorzystaniem mieszkania, np. w ogóle nie zapłaci za ciepłą i zimną wodę.

Skala przedmiotu sprawy sprawiła upowszechnienie tzw. wynajmu okazjonalnego, który ma zapewniać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla domownika. Jest ona aktualna jedynie w przypadku zatwierdzenia jej u notariusza. Inaczej jest po prostu nieważna oraz ogólnie rzecz ujmując nie będzie można do niej sięgać. Najem okolicznościowy to procedura dzierżawienia mieszkań skierowana do osób prywatnych, które od początku istniały w szarej strefie, a mianowicie wynajmowały mieszkania bez żadnych umów oraz zarazem w zasadzie nie prowadzą w tym profilu działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być również osoby, które wypożyczają lokale na czas nie dłuższy aniżeli 10 lat.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do najmu okazjonalnego?

W pierwszej kolejności oświadczenie domownika, w jakim wskazuje inny lokal mieszkalny, do jakiego musi koniecznie przetransportować swoje rzeczy w przypadku rozwiązania umowy albo eksmisji. Wcale nie chodzi tu o fanaberie właściciela, czyli kwestie, gdy bez przygotowania przemyka on do domu oraz stwierdza, iż na drugi dzień wszyscy domownicy mają się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – nie jest to równoznaczne z prawem, natomiast po drugie – właściciela także wiążą konkretne przepisy. Posiadacz mieszkania własnościowego musi mieć poważny pretekst, by przyznać, iż wymogi umowy zostały zachwiane.

Niezastąpiona jest także aprobata właściciela mieszkania, do jakiego najemca ma przetransportować swoje rzeczy w trakcie przykrej sytuacji (zwłaszcza w trakcie eksmisji). Spora liczba najemców ma dom rodzinny albo lokum, jakie na własną rękę komuś dzierżawią. Mogą w umowie wprowadzić też miejsce zameldowania. Wszystkie umowy, które krótko mówiąc nie zawierają tych zaświadczeń, nie będą aprobowane poprzez notariuszy – nie spełniają bowiem fundamentalnych zaleceń.

Jakie są należności połączone z podpisaniem umowy najmu u notariusza? W przypadku notariuszy z Torunia jest to zwykle 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie jest to zatem suma rujnująca, a notariusze przeważnie oferują swoje usługi w dobrych cenach. Opłata zawsze odnosi się do wynajmującego prywatne mieszkanie, a więc osoby która jest posiadaczem mieszkania. Jeśli właściciel próbuje obarczyć nas tą sumą (oraz przykładowo kaucją w wysokości 30-krotności comiesięcznego czynszu wynajmu…), wówczas dużo lepiej ustąpić z najmu. W interesie wynajmującego jest zabezpieczenie się przed komplikacjami z najemcą, jednakże jeżeli jakakolwiek osoba na początku posiada wspomniane życzenia, to korzystniej darować sobie niżeli potem w ogóle nie uzyskać „zwrotnej kaucji”. Co nie mniej znaczące – jednogłośnie z prawem kaucja nie powinna być wyższa niż 6-krotność czynszu wynajmu. Jeżeli mamy niepewność co do właściciela, tymczasem zamierzamy znalezione mieszkanie wypożyczyć, obowiązkowo należy zorganizować (i wydrukować) wszystkie zdjęcia obrazujące wygląd domu przed wprowadzeniem się. Wszystkie antagonizmy dotyczące tej kwestii będziemy mieli szansę łatwo rozwikłać sprawdzając stan mieszkania z fotografii z ostatnim, w jakim znajduje się po wyprowadzce.

„Mieszkaniec posiada prawo w spisanej umowie żądać stałych comiesięcznych odpłatności” (bez szansy ich podwyższenia, jeżeli lokator nie wyrazi zgody) – przytoczone stwierdzenie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Wynajmujący przyjmuje od domownika czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w pełni przesyłany do spółdzielni) oraz egzekwuje od niego ewentualnie należność za, np. sieć internetową, jeśli umowa była zatwierdzona poprzez wynajmującego domu).

Właściciel lokalu prywatnego musi koniecznie wskazaną sytuację podać do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za dochód, który wynika z wynajmowanego lokalu. Aktualnie opłata ta sięga 8,5%, więc w zasadzie nie jest specjalnie wysoka. Właściciel lokalu mieszkalnego ma 14 dni od rozpoczęcia najmu na przekazanie do urzędu odpowiedniego potwierdzenia. Jeśli zaintrygował Cię niniejszy artykuł, to kliknij w link tutaj – Notariusz