Okna pcv Toruń

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera redukowanie kosztów grzewczych. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych wlicza się w zakresie 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz dość niską cenę. Żeby jednak okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja niezbędnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, by stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zazwyczaj kierujemy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną zaletą pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty cieplne zapewniają obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie budynku lub ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy niż w przypadku zwykłych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne bardzo dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na rozbicie, a wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego okna. Trzeba sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy czy tworzywo, z jakiego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają wielki wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest jednak montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym celu zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę solidnie. Błędny montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna pasywne Toruń