Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże palce do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy dobrze wybrać specjalistę, który nie odstraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry dentysta dla najmłodszych?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Specjaliści podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla małego dziecka. Jeżeli więc planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem stomatologicznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest także udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Młody pacjent wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo istotna jest także swobodna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi bazowych zasad pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Przyjazne fotele o kształcie zwierząt, zabawki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami rozpraszające uwagę dziecka, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko niepotrzebne szczegóły, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Kolorowo urządzony gabinet dentystyczny sprawia, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla maluchów

Znamy takie osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by systematycznie kontrolować stan uzębienia dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest odprężone wręcz nieco otumanione. Tutaj warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale także niepokojące uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? Jest to zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dedykowanych dzieciom znajdziemy także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien także wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w buzi malca. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie należy się obawiać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz