Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
PIĘKNE STOPY – Haluksy
Luty 18, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Jaki wybrać
Maj 20, 2019

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają o wiele częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy obcasy, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy silnie obciążony, przeciążona jest również wewnętrzna część stopy. U osób otyłych przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a jeśli połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność genetyczna- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeśli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak leczyć

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku wysokie obcasy. Nie zaleca się też kupowania obuwia z cienkimi noskami, w których palce stopy nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia stóp. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zapisz się do specjalisty, który dobierze dla ciebie odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie deformacji.

Współczesna medycyna oferuje przeróżne sposoby zapobiegania i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące ból wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ustawić palce i stopę w prawidłowej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – są to specjalne wkładki żelowe, które utrzymują palce w zdrowej pozycji, niwelują nacisk i hamują postępowanie wykrzywień. Zalecane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te korygują ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do polepszenia wyników rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest używana zarówno żeby zapobiegać zwyrodnieniom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Postaraj się zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz problem z wagą, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży odpowiednie środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Orteza na haluksy