Domy na sprzedaż

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy dom od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do zweryfikowania. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu