Izolacje natryskowe budynku pianą PUR

Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest stosowane, ponieważ wyróżniają ją porządne cechy izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród tworzyw stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest metoda aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba docinać oraz układać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie budową oraz parametrami, z uwagi na co są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka stosowana jest szczególnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie sprawdzi się także w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka najlepsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR da się też zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, np. drewno i elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, aby przed ociepleniem przestrzeń były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić to dobrze potrzebne są sprzyjające warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie UV, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności lub właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Co więcej kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niską odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń