Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się popularne, dlatego że ma wspaniałe parametry termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, dzięki której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji należy skracać oraz układać, czym ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Porządnie nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz właściwościami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się też w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najlepsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można także umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, by przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą techniką zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Dlatego tak często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Bardzo istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie emituje substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć małą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie stropu pianką