Układanie kamienia na tarasie

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała zbyt szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale też najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz jednocześnie tanich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dopasowanie kształtu bardzo ułatwia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei pełna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, kiedy było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej też można dopasować do do swojego budżetu mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Główną niekorzyść ma wpływ pogody. Ze względu na opady oraz przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać położony w poprawny sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto dzięki naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd stał się wytrzymały oraz by spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać pozostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary wypełnić mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy stempli oraz form. W ten sposób da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się lekkość mycia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

Usługi brukarskie