Protezy zębów Bydgoszcz

Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Kupujemy materac do spania
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu schorzeń. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. zauważalne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. zmarszczki mimiczne, idą zauważalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy dbać o to, by niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty.

Na co się zdecydować: implanty czy proteza?

  1. O protezach: wady i zalety

Dzisiejsza stomatologia jest na wysokim poziomie rozwoju. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i estetyki wykonania. Do niewątpliwych mocnych stron protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i relatywnie niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny nie są jednakowe. Koszt zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej do protez. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.

  1. Czy warto inwestować w implanty?

Czym są implanty zębowe? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty zaś nie powodują wyżej wymienionych skutków ubocznych- są bezpieczne zarówno dla sąsiadującego uzębienia jak i dla kości wyrostka zębodołowego. Implanty stworzone są z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Wysoki koszt często skłania pacjentów do wyboru protez ruchomych.

Protezy a implanty: podsumowanie

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy ruchome są korzystniejszym wariantem biorąc pod uwagę koszt. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Nadprogramowe wydatki przynosi także wymóg regularnej wymiany protezy. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie wymagają jednak specjalistycznego traktowania, i idealnie imitują utracone zęby.

Należy pamiętać o tym, że nieuzupełnianie ubytków ma poważne skutki dla twojego zdrowia i wyglądu. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl