Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna poddaszy
17 września, 2020
Sklep internetowy w oparciu o WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych mieści się mniej więcej 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, z reguły to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne czyszczenie oraz dość niską cenę. Żeby okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, aby stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termoizolacyjne, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty cieplne zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z montażem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z porządnej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zamontowane okna pasywne bardzo wydajnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem pleśni i grzybów. Należy wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego produktu. Należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy oraz tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Niewłaściwy montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i konieczności użycia dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna