Sklep internetowy w oparciu o WordPress i WooCommerce

Okna energooszczędne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja witryn
17 września, 2020

WordPress, jako w tej chwili jedna z najbardziej znanych oraz często wybieranych platform do budowania witryn internetowych posiada też specjalną zaletę. Najlepsze dodatki dołączane są we wtyczkach, a dzięki wtyczce WooCommerce to także świetne narzędzie do zbudowania własnego e-sklepu. Z uwagi na to, że WordPress działa w oparciu o własny CMS, tj. system zarządzania treścią, jest przyjazny w obsłudze dla użytkowników oraz wspiera tworzenie sklepów i stron internetowych bez potrzeby wykorzystania rozwiniętej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest absolutnie połączoną z WordPressem wtyczką, która przetwarza witrynę WWW na WordPressie w profesjonalny sklep internetowy. Jej obsługa, zwłaszcza że jest też po polsku, jest całkiem łatwa oraz gwarantuje dużo możliwości. Dzięki niej można wpisywać produkty, opisy oraz szczegółowe dane, grafiki, ceny, a także stan magazynowy. Natomiast osoby korzystające ze sklepu zyskują funkcję koszyka oraz w prosty oraz bezproblemowy sposób nabyć dostępne produkty.

Z jakiego powodu warto projektować sklep używając WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została przygotowana ze względu na użytkowników WordPressa, co sprawia, że została dostosowana do jego potrzeb, a jej procedura dodawania jest prosta. Oprócz tego sporo motywów oraz szablonów jest zupełnie zgodnych z WooCommerce, dzięki czemu graficzna oprawa, układ lub funkcjonowanie sklepu na WordPressie jest proste do zmieniania. Wystarczy podstawowa ilość wyobraźni i wiedzy, aby zbudować sklep dopasowany do potrzeb, a obok tego estetyczny oraz przyjazny dla użytkowników.

Co tak samo istotne, tworząc sklep internetowy w oparciu o WordPress zyskuje się totalną kontrolę nad sklepem. To wyróżnia WooCommerce na tle sklepów internetowych abonamentowych, to bezproblemowe  zmiany wyglądu i funkcjonalności sklepu, przy pomocy specjalistów. E-sklepy na WordPressie są tak często projektowane, że w przypadku kłopotu można nie tylko sięgnąć po pomoc specjalizujących się firm, ale także szukać wśród grup, na forach czy blogach wsparcia znawców oraz osób, które wcześniej poradziły sobie z podobnym problemem.

Zaletą WooCommerce jest również to, że zawiera szeroki zakres zaawansowanych dodatków. Popularność e-sklepów na WordPressie powoduje, że developerzy bez przerwy tworzą osobne wtyczki i dodatki do WooCommerce. To oznacza, że kiedy sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, zwykle wystarczy sprawdzić gotowe wtyczki oraz bardzo możliwe jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy poszukiwane rozszerzenie istnieje od dawna. Co więcej WooCommerce regularnie modyfikuje konflikty pomiędzy wtyczkami oraz szablonami podczas aktualizacji.

Otwarcie e-sklepu poprzez WordPress i WooCommerce

Zainstalowanie WooCommerce do WordPressa jest w pełni łatwe. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po aplikacji wtyczki, w panelu administratora pokazują się nowe opcje, dzięki którym możliwe jest wstawianie produktów, zarządzanie zamówieniami lub płatnościami oraz zapisywanie informacji o klientach. Oprócz tego dostępne są także raporty, statystyki oraz analizy sprzedaży.

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są zupełnie bezpłatne. Chociaż nieodpłatna wersja oferuje naprawdę sporo, niektóre przydatne w e-sklepie opcje mogą łączyć się z opłatami. Dla przykładu płatne rozszerzenia dotyczą obsługi płatności internetowych, integracji z kurierami, sklepami portali społecznościowych (np. na Facebooku), Allegro, lub rozbudowanych funkcji promocji czy opinii. Większość płatnych opcji zawiera darmową wersję, chociaż może zdarzyć się tak, że do najwydajniejszego działania sklepu na WordPressie najlepsza okaże się wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to ważna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są bezustannie udoskonalane przez autorów, ze względu na co są uznawane za bezpieczne. Kłopotem mogą stać się jednak inne wtyczki, które nie za każdym razem są całkowicie zgodne ze sobą, dlatego mogą w pewnym stopniu stanowić dostęp do sklepu. Dlatego, lepiej instalować ograniczoną liczbę rozszerzeń, głównie tych szczególnie koniecznych do prowadzenia sklepu. Aby zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu w oparciu o WordPress i WooCommerce warto na bieżąco aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje z reguły skierowane są na usuwanie luk i błędów. Oprócz tego dojście do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien mieć przede wszystkim właściciel sklepu oraz ewentualnie administratorzy wsparcia technicznego. Ponadto hasła dostępu powinny być mocno skomplikowane, aby zapewniały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Warto również wykupić solidny hosting z opcją tworzenia kopii danych oraz pomoc fachowców. Wsparcie techniczne może być nieoceniona, kiedy pokaże się przeszkoda, z którą trudno będzie poradzić sobie samemu. Oprócz współpracy z fachową firmą, która zajmuje się wsparciem technicznym do WordPressa, sporo opracowań problemów znajduje się na forach internetowych albo na grupach. Czasami wystarczy zadać w takim miejscu pytanie oraz poczekać na odpowiedź. Jeżeli jednak problem wymaga szybkiej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe