Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie kosztów grzewczych. Jednym z najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność tego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych mieści się w zakresie 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę ram okien pasywnych, najczęściej to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i stosunkowo niski koszt. Aby jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są najczęściej wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termicznej izolacji, z tego względu rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty ciepła zapewniają zniżenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie budynku lub ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności płynące z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane pasywne okna bardzo dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem i powstawaniem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na pasywne okna?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy i materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto tutaj rozważyć wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę starannie. Błędny montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl