Pianka PUR – wszystko o poliuretanach

Beton dekoracyjny stemplowany imitacja deski
Beton dekoracyjny stemplowany
Styczeń 22, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza
Kancelaria notarialna – jak działa i co nam oferuje?
Styczeń 25, 2018

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Jest to także jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Trudne wybory nierozerwalnie łączą się z budową domu. Plan domu potrafi bardzo zaangażować. Przeanalizować trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak żeby każdy mieszkaniec miał swój własny kąt. Pomyśleć trzeba także o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Ważną kwestią jest także dobór dopasowanej metody grzewczej. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W takim przypadku przemyśleć należy zainstalowanie ogrzewania węglowego lub olejowego. Decyzja ta wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na komfort na konieczność konserwacji pieca i komina.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zaizolujemy właściwie ścian, dachu i fundamentów. Nasz dom będzie tracił ciepło. Znaczące straty są efektem niewystarczająco zaizolowanego dachu. Dlatego sprawy izolacji nie należy umniejszać. Metoda termoizolacji domu jest istotna. Stosowane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z budynków jest styropian. Posiada on wiele zalet:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nie nadaje się do ocieplania tych części domu, które są podatne na ogień – dotyczy to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez fachowców trudniących się ocieplaniem. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie zabezpiecza przed hałasem. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się chronić przed nasiąkaniem poprzez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Opcji termoizolacji domu jest więcej. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w licznych wersjach. Wytwarza się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Substancje te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i później poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą używa się do ocieplania. Natryskiwana pianka zwiększa swoją objętość i momentalnie zastyga. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka idealnie trzyma się prawie każdego podłoża. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka PUR w dwóch wersjach

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga stworzona została do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. stanowi też świetnym produktem hydroizolacyjny, dlatego stosowana jest do izolacji fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do izolacji pomieszczeń.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Stosowana jest jako materiał izolacyjny w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Ocieplenie z pianki PUR nie stanowi zagrożenia dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka poliuretanowa jest nietoksyczna, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, przez co nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Warstwa poliuretanu nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Nie wymaga też zastosowania umocnień, ponieważ świetnie przywiera do drewnianych czy betonowych powierzchni. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. To właśnie przez nie ucieka ciepło. Wykorzystanie pianki poliuretanowej minimalizuje ten problem. Poliuretan tworzy zwartą powłokę dlatego nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Stwarza to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym tempie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Właściwe ocieplenie domu to wydatek który należy przeanalizować i właściwie wdrożyć. Przeanalizować należy plusy i minusy każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane materiały stosowane do ochrony przed utratą ciepła od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka PUR zyskuje w oczach fachowców, pozytywnie oceniają oni jej uniwersalność. Znacząca zaletą jest także niewielki czas niezbędny do wykonania prac ociepleniowych. Pianka PUR stosowana jest zarówno w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako izolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Pianka PUR, warto wiedzieć więcej —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/