Kancelaria notarialna – jak działa i co nam oferuje?

Pianka PUR - wykorzystanie
Pianka PUR – wszystko o poliuretanach
Styczeń 23, 2018
Hermes Wynajem autokarów przewozy autokarowe w kraju i za granice
Wynajem autokarów wycieczkowych – jak zorganizować wycieczkę
Grudzień 19, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W Polsce zatrudnienie się w kancelarii notarialnej należy do bardzo prestiżowych zawodów, bo bynajmniej nie ogranicza się jedynie do bycia – jak to się popularnie mówi – stroną, której mogą zaufać obywatele, ale równolegle kimś, kto świetnie odnajduje się w skomplikowanych paragrafach. Notariusz musi przez cały czas mieć na oku sprawy swoich Zleceniodawców i dbać o wcześniej przytoczonych w każdej powierzonej mu kwestii. Pierwsze zagadnienie – jakie problemy będą wymagały pójścia do notariusza i co z kosztami? Zapraszamy na krótką analizę.

Notariusz w Polsce – historia

Zacznijmy od krótkiej notki historycznej. Według legend – notariat nad Wisłą miał pojawić się w dwunastym wieku, co mają potwierdzać nadania królewskie z epoki Bolesława Krzywoustego. Mamy za to pewność co do wydarzenia, kiedy to papież Marcin IV podjął decyzję upełnomacniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do mianowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy autentyczny polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został przygotowany przez notariusza Budzisława, zatrudnionego w kancelarii arcybiskupiej. Następne dokumenty ukazywały się ustawicznie po 1309 r. Notariat polski przybrał na znaczeniu przede wszystkim w czternastym wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Krzyżakami pertraktacje zobowiązujące do przedstawienia niepodważalnych dokumentów oraz pozostałych zaświadczeń notarialnych. W tym też czasie zaczęły funkcjonować statuty synodalne, określające zasady działalności notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat odczuwalnie się rozwinął, a szczególną funkcję miał również gdy byliśmy pod zaborami, tj. na przestrzeni 123 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz był osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Odkąd Polska wróciła na mapy świata, minęło 15 lat zanim pojawiło się Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, ale II wojna światowa i czasy próby odbudowy po wojnie skutecznie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. Za czasów PRL, notariusze byli urzędnikami państwowymi, którym stale przybywało obowiązków, na przykład prowadzenie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, gdy polski Sejm RP uchwalił ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Wielokrotnie aktualizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – obejmuje pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie nad Wisłą będzie ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – kogo wybrać i co załatwimy?

Doświadczony notariusz działa w zgodzie z obowiązującym prawem, lecz przede wszystkim, dba o najwyższe dobro Kontrahentów kancelarii.

Notariusz stał się funkcjonariuszem publicznym, którego kluczowym celem stało się dbanie o bezpieczeństwo interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i m.in. z tego powodu podczas pracy musi być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Notariusz to również powiernik, któremu Partnerzy wyjawiają ich tajemnice oraz kłopotliwe sprawy i co za tym idzie jedną z kluczowych cech, którą powinna zapewniać dobra kancelaria notarialna jest pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, lecz opłaca się upewnić, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu chcemy powierzyć ważne dla Was kwestie, ma regularnie poszerzaną, specjalistyczną wiedzę. Zbadajmy też, czy kancelaria notarialna może zapewnić nam bezpieczeństwo każdej transakcji. Dobrze by było, żebyśmy mieli do dyspozycji depozyt notarialny, w którym bez większych obaw przechowamy ważne dokumenty, gotówkę oraz papiery wartościowe.

Teraz czas na bardzo istotną sprawę. Jakie czynności notarialne możemy załatwić w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kupowanie mieszkania – kancelaria notarialna

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – które dokumenty będą niezbędne oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, gdyż przekazanie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego nie będzie miało racji bytu.

Znacznie więcej ważnych papierów powinien do notariusza przesłać ten, kto sprzedaje analizowane lokum. Jeśli chodzi o nabywcę, będzie to stosunkowo niedługa lista, na której znajdują się pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP oraz ewentualnie poświadczenia z banku, potwierdzające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

W przypadku sprzedającego – jest tego dużo, więc nie wahajmy się zadawać pytań notariuszowi. Od wyjaśnienia zawiłości związanych z dokumentami powinno się tutaj zacząć. Do najważniejszych dokumentów należą: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz ma obowiązek sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, żeby były one przejrzyste i łatwe do zrozumienia dla obu podmiotów. Dopilnowanie, aby wszystkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były zgodne ze stanem faktycznym to rzecz oczywista.

Kancelaria notarialna, dowiedz się więcej —> http://www.notariusze-torun.eu/