Praca w zawodzie księgowej

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Kredyty bez zaświadczeń
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom łączy się z pracochłonnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz trudnymi przeliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Oczywiście niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji autentycznej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do fachowych programów informatycznych, odręcznie nie konstruuje jakichkolwiek przekazów i nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Rachunkowość jest najistotniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wtedy, kiedy jest przygotowywana na odległość i w związku z tym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej fundamentalnych zadań można zaliczyć: sporządzanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie informacji, zapisywanie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie należności przede wszystkim dla różnych instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości może razem ze zdobywaniem doświadczenia zabiegać o awans w firmie. Bez wątpienia najatrakcyjniejszą posadą jest posada głównej księgowej, która obserwuje ruch zasobów finansowych w firmie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami administracyjnymi, steruje podwykonawcami i ma zawsze na oku postęp swego resortu.

Osoba znająca się na księgowości może jeszcze utworzyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie prowadzić osobiste biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Interesantów. W tym miejscu jednak pożądana jest licencja Ministra Finansów – należy udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie i pozytywnie zdać test (od razu po zrealizowaniu odpowiednich studiów). By zdobyć zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości nie jest takie łatwe. Powinniśmy bezwzględnie znać wszystkie paragrafy, wraz z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi koniecznie posiadać więc szeroką wiedzę, ponieważ to ona odpowiada za finanse firmy. W przedstawionym przypadku konieczne jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tu o pokazanie stopnia magistra, lecz o konieczną wiedzę. Natomiast takiej nie ma możliwości dostać na innych profilach. W odpowiednim czasie księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, jeżeli chce, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna posiadać ponadto umiejętności „przyrodzone”, przykładowo pilność i obowiązkowość w spełnianiu wszelakich powinności. Mały mankament w księgach czasem może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (w których spotykamy się z dużym przepływem funduszy), ale również mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z działu opracowywania księgi przychodów i odpływów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, tworzenia pitów, jak i opracowywania zestawień, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby mieć na uwadze, iż powinnością osoby zatrudnionej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności. Innymi słowy, stopnia magistra jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, zaś praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę pozyskać sporą liczbę Klientów.

W ostatnim czasie niezwykle popularna stała się „księgowość online” lub pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Konsumenci w sumie nie muszą opuszczać mieszkania bądź placówki, aby ich kwestie zostały pomyślnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w ustalonym miejscu i odbiera wszelkie materiały na potrzeby obliczeń. Niekiedy może też pobyć w firmie, dla której pracuje i tam niezwłocznie wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest wspaniałym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat funkcjonują w tym fachu i nie zamierzają już zatrudniać się u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z wieloma postulatami, przykładowo sporymi kosztami budżetowymi. Koszt utworzenia odrębnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony najbardziej od miejsca, w jakim miałoby być ono położone. W centrum metropolii wypożyczenie lokalu będzie sporo kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż przeważającą część papierów można bezproblemowo załatwić przez Internet. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeżeli dopiero zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Na potrzeby otwarcia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można wyznaczać Klientom przypadkowym opłat, przykładowo takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych firm. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: pozycją firmy, położeniem przedsiębiorstwa i poziomem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zazwyczaj wykonuje się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odnośnik tu

Księgowość