Opodatkowanie spadku – porady prawnika

agencja reklamowa toruń projektowanie grafiki projektowanie logo toruń
Trendy w projektowaniu stron www
Kwiecień 15, 2017
filmowanie dronem toruń filmy z drona filmowanie dronem cennik
Kompleksowe usługi filmowania z powietrza
Kwiecień 21, 2017
prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Spadek – podatki i kwoty wolne od podatku

Po śmierci bliskiej osoby, m. in. żony bądź brata, na ogół uzyskujemy spadek. W pewnych sytuacjach niesłychanie cieszy on spadkobierców, bowiem łączy się ze znacznymi przychodami. Wówczas powinniśmy zdecydowanie uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, gdyż taką sytuację określa ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Musimy pamiętać, iż można otrzymać nie tylko fundusze i działkę, lecz też niespłacone pożyczki. Jeżeli matka lub ojciec nie uiści ich podczas swojego życia, wówczas przechodzą na pozostałych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym oczywiście zabezpieczyć, m. in. wyrzekając się spadku aprobując odpowiednią umowę. Dobrze jest udać się do dobrego prawnika, który objaśni nam tajniki prawa oraz poradzi, w jaki sposób mamy działać.

Od czego konkretnie trzeba zapłacić podatek?

Przedmiotem opodatkowania są na przykład: dziedziczenie naturalne, otrzymywanie majątku określonego w testamencie, zachowek (jeśli spadkobierca obecnie jest przeoczony w testamencie), depozyty bankowe (w tym przypadku zmarły rodzic lub małżonek musi koniecznie oddać tzw. dyspozycję w razie śmierci), środki inwestycyjne, jak również pełen kapitał mieszczący się w innym kraju (lecz w tym przypadku w chwili otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi koniecznie posiadać polskie obywatelstwo czy być polskim podatnikiem).

Musimy opłacić jeszcze podatek wówczas, jak tylko uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie spuścizny. Generalnie, jeśli sąd dopuści zdobycie spadku. Jeśli wynajmujemy w rzeczonej kwestii adwokata, wówczas on powinien nam przekazać zarządzenie sądu. Prawie tak samo jest wówczas, gdy akt notarialny potwierdzający otrzymywanie majątku będzie zarejestrowany.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Jest sporo okoliczności, w których krótko mówiąc nie powinniśmy uiszczać podatku od spuścizny lub darowizny. W regulaminach charakteryzuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej zalicza się najbliższa rodzina: żona, matka i ojciec lub pradziadkowie. Do drugiej zaliczają się wnuki siostry, wujowie bądź współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą kolejni nabywcy majątku. Kwoty wolne od podatku są oznaczane zgodnie z klasą, do jakiej został zakwalifikowany spadkobierca. Dla pierwszej grupy jest to stawka mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W sytuacji, jeżeli wartość spadku wcale nie przekroczy wspomnianych wcześniej kwot, nie powinniśmy dawać dodatkowych formularzy do urzędu skarbowego.

Zaś, jeżeli dostaniemy spadek, jakiego wartość jest sporo wyższa niżeli opłata zwolniona od podatku, w takiej sytuacji powinniśmy wysłać zaświadczenie podatkowe. Mamy obowiązek wykonać to w urzędzie mieszczącym się w obszarze zamieszkania dziedzica w ciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. W następnej kolejności otrzymamy odpowiedź urzędu o wartości podatku, jaki należy uiścić w czasie dwóch tygodni. Podatek oscyluje w granicach od paru do kilkunastu procent oraz zależy od zakwalifikowania do konkretnej grupy podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Razem z literą prawa każdy spadkobierca ma możliwość zaniechania otrzymania spadku, np. w przypadku, gdy po zmarłym małżonku pozostają jakieś długi. Podług kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca może zaaprobować umowę z ewentualnym spadkodawcą, w której odstępuje od przejęcia majątku. Wskazaną umowę musimy uznać przed otwarciem spadku i jest ona tworzona w wypadku śmierci testatora. Ugodę trzeba koniecznie nawiązać u rejenta, ponieważ inaczej nie będzie miała mocy prawnej.

Trzeba wspomnieć, iż pierwszym z nadrzędnych skutków zrzeczenia się dziedziczenia jest pełne usunięcie z dziedzictwa dzieci, wnuków oraz innych krewnych. Nie powinniśmy ponadto w owej sytuacji pobrać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia majątku można wnosić o odtworzenie rzeczonego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator wprowadza nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku wcale nie chodzi o dziedziczenie z ramienia ustawy, tylko o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Można iść jeszcze raz do rejenta oraz zawrzeć umowę o odnowienie prawa do spuścizny.

Kto może otrzymać zachowek?

Każdy z nas posiada zezwolenie do napisania testamentu oraz odłączenia z niego poszczególnych krewnych, m. in. wszystkich, którzy nigdy nie byli nami zainteresowani. Oprócz tego jedyną osobą włączoną do testamentu może być osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim oraz rodzicielom, którzy:

  • Nie byli w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze majątku
  • Nie odrzucili spuścizny
  • Nie zostali uznani za niegodziwych
  • W przypadku współmałżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy ewentualnego spadkobiercy

Jeżeli zaabsorbował Cię niniejszy materiał, kliknij w link po prawej stronie – Prawnik Toruń – a znajdziesz znacznie więcej wiadomości, m.in. poradnictwo prawne.