Klimatyzatory do biura – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u stomatologa
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 24 a 27°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Żeby funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne trzeba zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu i zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzacja w domu?

Sprawny, często oczyszczany i odpowiednio użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy w roku, aby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna także od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to fachowcy, ale także bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodać także przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl