Radiologia u stomatologa

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Prześwietlenie RTG zębów w gabinecie stomatologicznym

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy przede wszystkim celnej diagnozie przypadku. Dentyści przeprowadzają RTG, by mogli osiągnąć szczegółowe dane dotyczące umiejscowienia i kondycji zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na zauważenie problemów, ukrytych, w trakcie podstawowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to rentgen zębów. Zwykle takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo ukazuje poszczególne zęby, a to upraszcza dentyście diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, które przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u stomatologa przydatne są dla odmiennych dziedzin dentystyce. Najczęściej, fachowego skorzystania z radiologii, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się też jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują uprzedniego rozpoznania położenia zębów. Za pomocą tego stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak wielką dziurę wynikającą z utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, dentysta również kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a ponadto jest niezbędnym elementem diagnostyki nowotworów.

Z reguły dentysta zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, by sprawdzić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów u dentysty?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych wykonuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu od ręki w trakcie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, bo mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia radiologicznego zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymusza od pacjenta szczególnych przygotowań. Wolno po prostu zjeść coś, wypić i zarzyć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Tak więc na rentgen u dentysty wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed zabiegiem trzeba ściągnąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa trwa zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że przy rozwoju technologicznej, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto wspomnieć, że dentysta, który wykonuje rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o wszystkich etapach badania.

Prześwietlenia rentgenowskie wywołują niepokój, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, jednak nie trzeba się martwić, bo w trakcie robienia prześwietlenia rentgen zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania tylko niewielką dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen bardzo często, co najwyżej co pół roku, dlatego należy przypomnieć sobie, kiedy miało się je ostatnim razem. Zdjęć rentgenowskich powinny unikać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają je mieć wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG u dentysty.

Z racji tego, że rentgen zębów można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, warto zauważyć zalety takiego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika zdjęcia miała klisza, która zazwyczaj zajmowała dużo miejsca i mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można zostawić w pamięci komputera. To użyteczna zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie obrazu prześwietlenia radiologicznego w dowolne miejsce, bez konieczności dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może spojrzeć na nie i dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl