Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Kubki termiczne na każdą okazję
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termosy turystyczne – który najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest stosowane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, wobec której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą i atrybutami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się również do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się też rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a nawet blachę. Najlepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą techniką zdobywamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka PUR po zastygnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Dlatego tak często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, więc niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dopasowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa i ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, więc nie spada na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Szczególnie kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć niską odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń