Termosy turystyczne – który najlepszy i jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na podróż powinniśmy zadbać o porządne pakowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Które termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze i z jakiego powodu? Przeważnie najbardziej interesującym nas kryterium jest długość zatrzymywania temperatury, choć tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba spojrzeć na parę szczególnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, budowa i tworzywa, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy szukać termosu wykonanego z wysokiej jakości materiałów, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i korzystnie oddziałują na dobre działanie termosu turystycznego.

Dobrze też zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy pewność, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować pojemność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się kierować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zachowania ciepła lub chłodu. W tej kwestii znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By termos turystyczny stał się dobry, musi posiadać właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

W sklepach możemy kupić wiele turystycznych termosów, ale bardzo znane i renomowane należą do trzech firm, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one mniej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Według firmy są tak trwałe, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zachowania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Inną tak samo znaną i często polecaną firmą produkującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, bo silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos na prezent