Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybierając się na podróż należy zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Z reguły szczególnie interesującym nas parametrem jest czas utrzymywania temperatury, chociaż równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy spojrzeć na kilka szczególnych elementów, jakie mówią, czy termos turystyczny sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, struktura i materiały, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos wykonanego z najlepszej jakości surowców, jakie nie mają szkodliwych substancji i dodatnio oddziałują na sprawne działanie termosu.

Dobrze również pomyśleć o tym, żeby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z dłoni także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Z reguły turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest czas zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By jednak termos turystyczny okazał się użyteczny, musi mieć dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć bardzo dużo turystycznych termosów, jednak najbardziej znane i polecane należą do trzech producentów, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one mniej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Tworzone od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są mocno trwałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zachowania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin okaże się co raz niższa/wyższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną równie popularną i szczególnie polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry utrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić tylko korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

termos turystyczny