Nawierzchnia na podjazd – jaki materiał użyć

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo rzemieślniczy – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała zbyt prędko. By powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale również najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i jednocześnie niekosztownych surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie formy zdecydowanie usprawnia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do do swojego budżetu ze względu na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Główną niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi oraz przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać wiele czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać wykonany w poprawny sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę ma tutaj ułożenie, by podjazd był trwały i by spełniał swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać zostawiania dużych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez problemu możemy dostosować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Kluczową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa oraz beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl