Projektowanie ogrodów

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Mapy do celów projektowych
Sierpień 9, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
Sierpień 16, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać ogród. Należy zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Należy pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.