Zakup domu – tego trzeba przypilnować

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
Listopad 17, 2017
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – zalety
Grudzień 22, 2017

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też kwestię stanowiska garażowego. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest pierwszorzędna. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zbadania. Koniecznie należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości ważna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Planujesz zakup domu? Zajrzyj koniecznie tutaj —> Mieszkania