Zabiegi stomatologiczne

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń
Projektowanie ogrodów
Sierpień 15, 2019
Dekoracje weselne - swietlne kwiatowe balonowe - dekorowanie sal kosciolow samochodow
Dekoracje weselne kościołów
Sierpień 28, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle i czasami nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał wypełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się używanie zimnych okładów i spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, gdy pojawia się problem z zębami mądrości lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Często jest to nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, gdy jest podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach utracono zęby, warto zastanowić się nad wszczepieniem implantu zębowego. Jest to potrzebne do przywrócenia prawidłowego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant wiernie odwzorowuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie prawidłowości w jamie ustnej i jest absolutnie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale również wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem zębowym można zastąpić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do ruchomych protez, implanty działają dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg szczepienia implantu.

Jako pierwsze odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ponieważ każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, dlatego że odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i kończy się w ciągu 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest wszczepiany do kości i nakładki porcelanowej lub innego materiału, który odzwierciedla kształtem i kolorem naturalny ząb.

 

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, by ułatwić walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci najczęściej decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Ponadto zostanie przypisana recepta na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, ale nie są to jedyne powody, należą do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, aby podczas uśmiechania się widoczne były perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie sprawdzić w jakim stanie są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, żeby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły żeby je rozdzielić. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, choć dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , z tego powodu pacjent, w razie konieczności, otrzymuje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie widać go z zewnątrz, ponieważ jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na wstępie należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, na przykład urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zazwyczaj wykonuje się u dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być kłopoty z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Najczęściej te problemy są wyłapywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc kieruje pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie należy zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb nadaje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy konieczność ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia daje nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na uratowanie pozostałych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt gęsto. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w szczególnych przypadkach. Zwykle najpierw podejmuje się wszelkie czynności służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a jednak zabieg przebiega bez dolegliwości bólowych. Następnie zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by przerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, żeby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach nakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.