Systemy podlewania trawników

Korony cyrkonowe na implantach Toruń
Implantologia stomatologiczna
28 października, 2019
Nowoczesne metody izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeżeli ważne jest dla nas to, żeby ogród ładnie się prezentował, najistotniejszym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, niestety zwyczajne sposoby podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale również mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwyczajnej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy przyłączyć pistolet, który umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które również ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zminimalizują wkład pracy.

Jeśli jednak zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, co umożliwia ustawianie momentu zraszania. Wadą tej metody są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie obszernego systemu nawadniania nada się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przyszykowania w postaci planu oraz instalacji całego systemu. Przeważnie system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Konieczne jest zamontowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podłączonych do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które będą odpowiadały do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy znajdziemy kilka odrębnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one wspaniale jako element pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z tego powodu, że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w formujące kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, a ich kluczową zaletą jest to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, z uwagi na to, że ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Bardzo dobrze przydadzą się w nawodnieniu trawników i mają wiele funkcji oraz są wyższe jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie zaledwie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się dla roślin, które nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Z reguły używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą najlepsze do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system całkowicie oszczędny, ze względu na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie doprowadzają wodę do roślin dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt dużych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość łatwiej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

http://www.ogrody-torun.pl/uslugi-ogrodnicze/