Implantologia stomatologiczna

Fryzjer – na co zwracać uwagę
Październik 23, 2019
Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest obecnie najnowocześniejszą dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Stomatologiczny implant zębowy umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na zawsze i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą imitować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Jakiekolwiek braki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiednie zęby mogą przechylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do utraty kolejnych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty wstawia się w przypadku pojedynczych ubytków albo ze względu na walory estetyczne. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębów zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przesuwają się w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, w trakcie której realizuje się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie potrzebne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby być przeszkodę. Ważne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odkryty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, zwane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zęba i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są przede wszystkim trwałym i pewnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma konieczności szlifowania , sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Do tego dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Dobrze przeprowadzony zabieg zmniejsza to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Wstawienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 4 000 zł za jedną śrubę. Do kosztów należy również doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są różne i zależne od ich rodzaju. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 500 do 1 400 zł.

Po przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4 do 8 tysięcy złotych.