Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie projektowany ogród. Należy zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, jak połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Warto pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.