Escape room – pokój pełen tajemnic

Depilacja laserowa laser medyczny depilacja toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
Marzec 31, 2017
dekoracje weselne toruń dekoracje na ślub ciekawe dekoracje z papieru
Niezwykłe dekoracje weselne
Kwiecień 3, 2017
Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Ostatnio na pierwszym miejscu były rozrywki online, które nie miały w zasadzie nic wspólnego z rzeczywistością. Co istotne – skutecznie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników siadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny oraz wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż trudno było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że stosunki międzyludzkie w dużym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o znacznym wpływie technologii na ludzkie życie, z innej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Nowatorskim przedsięwzięciem okazała się rewelacyjna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, ale później przeszła istotne przemiany. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na monitorze laptopa, który tyczył się opisu pomieszczenia oraz motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że gra fascynowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na standardowe scenariusze czy nudne dialogi. Gracz jest przeniesiony do konkretnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba wyjaśnić kilka zawiłych zagadek, potwierdzić umiejętność logicznego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Zasadniczy celem wszelkich poczynań jest opuszczenie pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, iż to wszystko jest płytkie. Gracze tymczasem mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin i godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to absolutnie inna forma rozrywki. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych detalach, aby dostarczyć dobrej rozrywki oraz fascynować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na niniejszym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych twórców tajemnic oraz wyjaśniają je w niestandardowy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Fundamentalnym wymogiem jest nieużywanie siły, aby uciec z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz usiłują poznać sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie tajemnica sportowca, ale klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz znikną z pokoju? Innym rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie niewiadome i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znanej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na porwaniu smerfów przez podstępnego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, zaś zainteresowani są jedyną nadzieją na wyzwolenie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat kieruje się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zarezerwować na szczególne okoliczności (np. na urodziny, wieczór panieński) oraz dla pracowników korporacji, aby połączyć ich oraz zachęcić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także opracować indywidualną ofertę, czyli dopasowaną do życzeń przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.