Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zadbać o dobre pakowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie szczególnie interesującym nas kryterium jest czas zachowywania temperatury, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na parę ważnych elementów, które zaważą na tym, czy termos sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu funkcjonalność, struktura oraz materiały, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos wykonanego z wysokiej jakości materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji oraz dodatnio oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu.

Warto też zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki warto kupić pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest czas zachowania temperatury. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku najlepszych termosów może to być nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By jednak termos mógł być użyteczny, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić dużo turystycznych termosów, choć najbardziej znane oraz polecane należą do 3 firm, od lat projektujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (te gorzej sprawdzają w trakcie długich wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin okaże się nieco niższa/wyższa.

Termosy firmy Thermos

Drugą równie znaną oraz często polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w projektowaniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć tylko korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos Esbit